۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان    13 November 2018
   
 
با نمایشگاه های تخصصی حوزه ایمنی و حفاظت در مهر ماه 95 همراه باشید
         

دسته بندی :محصولات جدید تاریخ انتشار :۱۳۹۶/۷/۱۰
     تستر دتكتورهاي دودی

براساس استاندارهاي بين‌المللي، دتكتورهاي يك ساختمان را بايد ماهانه تست و يا سنجش كرد تا از صحت عملكرد آنها اطمينان حاصل شود. دتكتورهاي دودی نقطه‌اي را بايد توسط دستگاه‌هايي كه با تولید دود، وقوع حریق را شبيه‌سازي می‌کنند و يا توسط آيروسل‌ها تست نمود. دود توليد‌شده مي‌بايست به محفظه داخل دتكتور وارد شود تا بر اثر برخورد دود به سنسور، دتكتور اعلام حريق نماید. بايد اطمينان حاصل شود که دود توليدشده، به محفظه دتكتور آسيب نرسانده و موجب مختل‌شدن سيستم آن نشود. (BS 5839 1: 2013 45.4 )

دتكتورهاي دودی بسياري از ساختمان‌ها، در محل‌هايي نصب گرديده‌اند كه غيرقابل دسترس هستند و يا دسترسي به آنها به‌منظور آزمایش صحت عملکرد، دشوار و هزينه‌بر مي‌باشد. از طرفي اطمينان حاصل‌كردن از صحت عملكرد دتكتورها، براي امنيت ساختمان و ساكنين آن امري ضروريست. از جمله محل‌هاي غير‌قابل‌دسترس براي دتكتورها مي‌توان به تونل آسانسورها، ميان تالارها (ايتريوم) و سقف‌هاي كاذب اشاره داشت. فرودگاه‌ها، كارخانجات و انبارها، بيمارستان‌ها، سینماها و دانشگاه‌ها اغلب داراي دتكتورهايي هستند كه دسترسي به آنها بسيار مشكل است. در كشورهاي پيشرفته، حداقل ده درصد دتكتورهاي نصب‌شده در مكان‌هاي ذكرشده به هيچ وجه تست نمي‌شوند. در حالي‌كه جهت اعلام وضعیت حريق در حساس‌ترين مناطق ساختمان نصب گرديده‌اند. در ايران نیز تست منظم دتكتورها، حتي در مكان‌هاي قابل‌دسترس كمتر انجام می‌پذیرد و مي‌توان ادعا كرد، دتكتورهايي كه در مناطق غيرقابل‌دسترس نصب شده‌اند، هیچ‌گاه تست نمي‌شوند. 

امروزه در صنعت از روش‌هاي نامناسبي از‌جمله: آتش‌زدن سيم، چوب و يا لاكتوز جهت تست و آزمایش دتكتورهاي دود نقطه‌اي استفاده مي‌شود. اينگونه روش‌هاي مرسوم تهديدي است براي بهداشت و سلامت ساكنين و امنيت ساختمان. همچنین تست دتکتورهای مکش هوا Aspirating Smoke Detector) ASD ) توسط روش‌هاي رايج، زمان‌بر و با هزينه زیاد مي‌باشد. این روش‌ها معایبی دارد که ازجمله آنها، عبارتند از: 

١. تك‌به‌تك تست‌كردن دتكتورها با استفاده از تجهيزات سيار، باعث اختلال در نظم ساختمان می‌گردد.

٢. صرف هزينه سنگین اجاره یا خرید تجهيزاتي همچون بالابرها، جهت تست دتكتورها در محل‌هاي غير‌قابل‌دسترس (براي مثال در ارتفاع بالاي نه متر)

3. امکان بروز آسیب به سازه و تجهیزات معلق (مانند روشنایی‌ها کانال‌های تهویه و ...)، در اثر جابجایی بالابرها 

4. امکان وقوع حوادث مختلف و یا سقوط اپراتور هنگام انجام تست 

5. عدم امکان کنترل حجم دود و بروز دودزدگی سقف و تجهیزات نصب‌شده در ارتفاع  

6. ضرورت صرف انرژی و برنامه مجزا برای خارج‌کردن دود اضافی از محیط و یا دتکتور

7. آلودگی زیست‌محیطی، آسیب‌های ریوی به افراد و همچنین کاهش میدان دید اپراتور

8. از کنترل خارج شدن احتمالی فرایند تولید دود با استفاده از آتش‌زدن و احتمال سرایت حریق به اجناس قابل‌اشتعال

9. صرف هزينه براي آموزش حداقل دو اپراتور جهت تست دتكتورهاي نصب‌شده در مكان‌هاي دشوار و ساير مكان‌ها

10. ایجاد نگرشی سنتی و عقب‌مانده در ذهن و دید افراد و ساکنین سازه

اسكورپين (Scorpion ) اين قابليت را دارد که تمامي دتكتورهاي دود، صرف نظر از محل نصب آنها، به‌آساني و در مدت زماني كوتاه تست شوند. این سيستم، آزمایش صحت عملکرد دتكتورهاي نصب‌شده در نواحي سخت و يا غيرقابل‌دسترس را آسان، سريع و مقرون به صرفه مي‌نماید. اين سيستم از سه بخش اصلي تشكيل شده است كه به ترتيب سر اسكورپين (Scorpion Head )، دستگاه كنترل مركزي (Control Panel ) و باتري قابل‌شارژ (Rechargeable Battery ) مي‌باشند. دود توسط سر اسكورپين توليد مي‌شود كه در مجاورت دتكتور دود نقطه‌اي قرار می‌گیرد و توسط سيم به دستگاه كنترل مركزي متصل مي‌شود. در سيستم ASD نيز سر اسكورپين در مجاورت آخرين سوراخ مكنده لوله قرار مي‌گيرد. دستگاه كنترل مركزي در محلي كه به‌آساني قابل‌دسترس باشد، نصب مي‌شود. با فشاردادن دكمه شروع (Start ) بر روي دستگاه، تمامي دتكتورها صرف نظر از محل نصب آنها، در بالاترين ارتفاع و مكان‌هاي غير قابل‌دسترس تست مي‌شوند. از آنجايي كه سر اسكورپين در نزدیک‌ترین نقطه به دتكتور قرار می‌گیرد، دود توليدشده توسط آن، مستقيماً وارد محفظه دتكتور شده و آن را فعال می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایا این سیستم نسبت به روش‌های سنتی فعلی، این است که پس از اطمینان از کارکرد صحیح دتکتور، عمليات پاكسازي دتكتور نیز توسط این سیستم انجام می‌گیرد تا هیچ‌گونه آلودگی یا غبار در محفظه آن وجود نداشته باشد. اینگونه است كه عمليات تست دتكتورها، سريع، ايمن و بدون هيچگونه مزاحمتي براي ساكنين و صدمه به ساختمان انجام مي‌پذيرد. 

در حالي كه مدت مدیدی از ورود این تکنولوژی به بازارهای بین‌المللی سپری نشده، این تسترها در بسياري از مكان‌ها ازجمله اتاق‌هاي بايگاني دانشگاه‌ها، سالن‌هاي ورزشي، تونل آسانسورها، انبارها و اتاق‌هاي سرور مورد استفاده قرار گرفته است. به طور مثال اتاق بايگاني دانشگاه ليدز (Leeds University ) انگلستان كه داراي سیستم ASD است، به سيستم اسكورپين تجهيز شده است. دستگاه كنترل مركزي آن در بيرون از اتاق نصب گرديده تا به آساني و بدون ورود و خروج از اتاق، كلیه دتكتورهاي موجود تست شوند.  

انبار Althuisius در هلند، مثال ديگري است كه در آن نگهداري سيستم‌هاي اعلام حريق در بالاترين سطح استانداردها حائز اهميت مي‌باشد. در اين انبار لوله‌هاي ASD با پانزده متر فاصله تا زمين نصب شده‌اند كه دسترسي به آنها جهت تست توسط روش‌هاي معمول، بسيار مشكل و هزينه‌بر بود. از اين رو به پیشنهاد کارشناسان مجرب ایمنی، سيستم اسكورپين در اين محل نصب گردید. پس از آن تست تمامي دتكتورهاي داخل انبار، از طريق دستگاه كنترل مركزي نصب‌شده، امكان‌پذير و سهل گردید.

با تكنولوژي جديد اسكورپين مي‌توان كلیه سيستم‌های اعلام حريق يك مجموعه صنعتی، مجنمع مسکونی و حتی یک ساختمان اداری، مسکونی و یا تجاری را به‌صورت ماهیانه و یا در هر لحظه از شبانه‌روز، به سرعت و با کمترین زمان و هزینه تست كرد. زمان تست دتكتورها از ساعات‌ها به دقيقه كاهش پيدا کرده و به طبع آن، هرگونه اختلال در روند مطلوب کشف و اعلام حریق به‌آسانی مشاهده و رفع می‌گردد. اين تكنولوژي از كدها، استانداردها و قوانين بين‌المللي تبعيت مي‌كند، در حالي كه آسان‌ترين و بهينه‌ترين روش تست دتكتورها محسوب مي‌شود. 

shima.roozbahani@idsproduct.com

شيما روزبهاني- مدير تحقيق و توسعه شركت ايده طرح محصول 

كارشناس ارشد طراحي و مهندسي پيشرفته از انگلستان 

تعداد بازدید : 1345

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

 
 

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

عضویت در خبرنامه
E-Mail
Submit

تعرفه آگهی، ویژه نامه اتحادیه
 ایمنی و آتش نشانی تهران

............................... 

بانک اطلاعات
ساماندهی
  تماس با ما
ماهنامه تخصصی HSEE
 
ماهنامه حفاظت و ایمنی

- ویژه نامه های تخصصی

- تعرفه اسپانسرینگ
اعلام حریق


 

- ایمنی از حریق
-
امداد و نجات
-
ایمنی و بهداشت حرفه ای (
HSE)

 
logo-samandehi

آدرس: تهران، میدان رازی، خیابان هلال احمر، شماره 140 ، مجتمع تجاری اداری نگین رازی، واحد 118 اداری
شماره تلفن های موسسه:
۵۵۶۸۸۳۰۹ ، ۵۵۶۸۸۳۱۳ ، ۵۵۶۸۸۳۱۶ ، ۰۲۱-۵۵۶۸۸۳۲۰
پست الکترونیکی : info [at] iransafesec.com و iransafesec [at] gmail.com