۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان    13 November 2018
   
 
با نمایشگاه های تخصصی حوزه ایمنی و حفاظت در مهر ماه 95 همراه باشید
         

دسته بندی :مقالات جدید تاریخ انتشار :۱۳۹۶/۷/۱۶
     سنسور حرارتیPatol 5610 گواهینامه ATEX دریافت می‌کند

برای استفاده در اتمسفرهای مستعد انفجار

آتمسفرهای مستعد انفجار درون محیط‌های کاری می‌توانند غبار قابل‌اشتعال داشته باشند. اگر مقادیر کافی از چنین موادی با هوا ترکیب شوند، به‌راحتی منجر به ایجاد حریق شده و انفجار روی می‌دهد، اتفاقی که می‌تواند صدمات شدیدی، آسیب‌های جدی و حتی مرگ کارکنان را به همراه داشته باشد. روند رو به رشد ایجاد چنین آتمسفرهایی به گسترش و توسعه انفجارات اینچنینی افزوده است. به عنوان مثال تغییر رویکرد نیروگاه‌های برق از سوخت ذغال‌سنگ به سمت سوخت‌هایbiomass  ، منجر به افزایش احتمال انفجارهای غباری در نیروگاه‌ها شده است.

تشخیص حریق مادون قرمز

همه مواد، تابش مادون قرمز دارند. فرکانس و سطح این انتشارها بستگی به دما، ماهیت فیزیکی و شرایط مواد دارد. با انواع مختلفی از تشخیص‌دهنده‌های مادون قرمز، وقوع حریق‌ها و حتی مهم‌تر از آنها احتمال شرایط وقوع حریق می‌تواند مشخص شوند. این فناوری‌ها شامل کنترل‌کننده‌های جرقه، سنسورهای شعله و دتکتورهای حرارتی کاشف اشیاء سایه و داغ می‌باشند که می‌توانند در جایی که دیگر سنسورهای حریق یا گرما به دلیل شرایط یا پارامترهای بسیار دشوار، کاربرد زیادی ندارند، به صورت موفقیت‌آمیز به کار روند.

سنسور حرارتی ۵۶۱۰

سنسور حرارتی مادون قرمز ۵۶۱۰ شرکت Patol، جهت حفاظت از نوار نقاله برای محیط‌های خطرناک یا سیستم‌هایی طراحی شده است که مواد را به صورت مداوم منتقل می‌کنند و این مواد قابلیت خوداشتعالی داشته و تهدیدهای جدی اشتعال‌زایی دارند. مدلATEX 5610  وIECEx  برای ناحیه ۲۱ و ۲۲ تایید شده‌اند که حاوی مواد قابل‌اشتعال و گردوغبار خطرناک زیاد هستند. ناحیه ۲۱ (ناحیه‌ای که در آن ترکیبات گردوغبار موجود آتمسفر انفجاری‌ای را ایجاد می‌کند که احتمال وقوع انفجار در مدت زمان کوتاه را در فرایندهای متداول افزایش می‌دهد)، ناحیه ۲۲ (ناحیه‌ای که در آن ترکیب گردوغبار موجود آتمسفر انفجاری‌ای را که احتمال وقوع انفجارش وجود ندارد و اگر روی دهد، فقط برای مدت زمان خیلی کوتاهی به دلیل شرایط غیرنرمال است، را پدید می‌آورد.) ATEX 5610 دارای حساسیت فوق‌ا‌لعاده، ریست خودکار/دستی عملیات‌ها و تعیین واحد/چندگانه می‌باشد. دو آشکارساز داخلی دارد و به محض اعلام خطر، خروجی‌ها را می‌بندد.

سری‌های ۵۰۰۰ Patol دامنه وسیعی از سنسورهای هشداردهنده سریع انتقال گرمای مادون قرمز می‌باشند که برای تشخیص هرگونه جسم مخالف یا ماده قابل‌اشتعالی طراحی شده‌اند که با سرعت ۵/۰ تا ۶ متر بر ثانیه در حال حرکت هستند. فیلترهای درون این سنسورها به نحوی تنظیم شده‌اند که طیف قابل‌مشاهده نرمال را تشخیص نمی‌دهند، بلکه نور ساطع‌شده در طول موج‌های طولانی‌تر انتشار مادون قرمز را تشخیص می‌دهند که مشخص‌کننده غیرنرمال‌بودن دمای مواد است. بنابراین طوری تنظیم شده‌اند که نه تنها مواد قابل‌اشتعال، بلکه شرایط ایجاد شعله، دماهای پایین قبل از اشتعال و امکان وقوع آن را نیز مشخص می‌کنند. آنها می‌توانند در دماهای زیر ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز کار کنند. قابلیتی که کنترل‌کننده‌های جرقه و سنسورهای شعله، آن را ندارند.

سری‌های ۵۰۰۰ تشخیص‌دهنده‌های مادون قرمز حریق و گرما

در این تکنولوژی نظارتی، کانال‌های مداری تشخیص ترکیب اشتعال‌پذیر با حداکثر قابلیت اطمینان، افزایش یافته است. این دستگاه به‌صورت خاص برای حفاظت محیط‌های کار‌ای طراحی شده که احتمال وقوع حریق یا انفجار در آنها بالاست. حتی جایی که حرکت ثابت مواد قابل‌اشتعال به‌صورت متداول انجام می‌پذیرد.

یک مثال کاربردی می‌تواند سیستم‌های تأمین خوراک ذغال‌سنگ در نیروگاه‌ها باشد. ذغال‌سنگ دپوشده در فضای باز به‌صورت فله‌ای نگهداری می‌شود. درصورت وقوع حریق، تل زغال می‌تواند با کمترین پیامد به مدت زیادی بسوزد و دود کند تا تمام شود. اما زمانی که به داخل نیروگاه وارد می‌شود، حریق احتمالی می‌تواند عواقب فاجعه‌باری در سیستم‌های انتقال کارخانه، درون قیف‌ها و دستگاه مخلوط‌کننده ایجاد کند. این مسئله به صورت خاص زمانی مهم است که ذغال‌سنگ PRB جابجا شود، چون دارای قابلیت خوداشتعالی حتی در زمان خیلی کوتاه است.

تشخیص انتشارهای جسم سیاه روی نوار نقاله‌های در حال حرکت

این سنسورها با قرارگرفتن بالای نوار نقاله، کنار نوار یا مسیر حرکت مواد، می‌توانند موادی که امکان شروع حریق را دارند، قبل از اینکه به شرایط اشتعال برسند، مشخص کنند. آنها هرگونه تغییر جزئی در دمای مواد موجود روی نوار را حتی در دماهای نسبتا پایین تشخیص می‌دهند، آنهم در زمانی که مواد با سرعت بالا از جلوی گستره دید آنها عبور می‌کنند. سنسورها در کنار یک دمنده هوا قرار دارند که فشار هوای مثبت را روی لنزهای اپتیکال دستگاه وارد می‌کند. تامین هوا که می‌تواند با فشار پایین یا بالا بسته به موقعیت باشد، از جمع‌شدن گردوغبار روی لنزها جلوگیری می‌کند. این حالت به صورت خاص در محیط‌های دارای آلایندگی زیاد، ضروری است. مانند جایی که ذغال‌سنگ منتقل می‌شود.

سری‌هایpatol 5000  در صنایعی مانند نیروگاه‌ها، معادن ذغال‌سنگ، کارخانه‌های فرآوری، حمل‌ونقل جاده‌ای و شبکه‌های ریلی کاربرد دارند. خصوصا برای تحقق مواردی که نیاز به قابلیت‌های اطمینان و دقت موثر و بالا باشد.

شرکت خصوصی patol انگلیس علاوه بر تولید فناوری‌های خاص آشکارسازی حریق، پروژه‌های ایمن‌سازی مختلفی را انجام می‌دهد که ابعاد زیادی را شامل می‌شود، منجمله ساخت تجهیزات الکترونیکی خاص، طراحی نرم‌افزار، مهندسی سیستم، مدیریت قرارداد، نصب و نگهداری

www.patol.co.uk

تعداد بازدید : 1262

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

 
 

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

عضویت در خبرنامه
E-Mail
Submit

تعرفه آگهی، ویژه نامه اتحادیه
 ایمنی و آتش نشانی تهران

............................... 

بانک اطلاعات
ساماندهی
  تماس با ما
ماهنامه تخصصی HSEE
 
ماهنامه حفاظت و ایمنی

- ویژه نامه های تخصصی

- تعرفه اسپانسرینگ
اعلام حریق


 

- ایمنی از حریق
-
امداد و نجات
-
ایمنی و بهداشت حرفه ای (
HSE)

 
logo-samandehi

آدرس: تهران، میدان رازی، خیابان هلال احمر، شماره 140 ، مجتمع تجاری اداری نگین رازی، واحد 118 اداری
شماره تلفن های موسسه:
۵۵۶۸۸۳۰۹ ، ۵۵۶۸۸۳۱۳ ، ۵۵۶۸۸۳۱۶ ، ۰۲۱-۵۵۶۸۸۳۲۰
پست الکترونیکی : info [at] iransafesec.com و iransafesec [at] gmail.com