۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان    13 November 2018
   
 
با نمایشگاه های تخصصی حوزه ایمنی و حفاظت در مهر ماه 95 همراه باشید
         

دسته بندی :مقالات جدید تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۳/۲۸
     نكات مربوط به ايمني آتش

مثل مشهوري است كه مي‌گويد «آتش خدمتكار خوبي است اما ارباب خوبي نيست.» بسياري از اوقات ما وقتي متوجه آتش مي‌شويم كه آن به طور كامل گسترش يافته است. با اين‌حال مي‌توان با اقدامات مقتضي جلوي چنين فاجعه‌هايي را گرفت.

در اينجا 10 نكته اساسي شرح داده مي‌شود كه شما مي‌توانيد با توجه به آنها منزل يا شركت تجاري خود را از شر خسارت‌هاي ناشي از آتش سوزي‌هاي غيرمترقبه مصون داريد.

  1. نصب آشكار سازهاي دود، هر جا دود باشد آتش نيز آنجاست. اين گفته از نظر محتوی صحیح است آشكارسازهاي دود مخصوصاً طوري طراحي شده‌اند تا هنگام وقوع آتش‌سوزي احتمالي شما را آگاه سازند. اينها را مي‌توان در هر اتاقي از منزل يا محل تجاري نصب نمود. دستورالعمل‌هايي كه از طرف توليدكنندگان اين دستگاه‌ها منتشر مي‌شود را بايد با دقت دنبال نمود. بايستي دو هفته يكبار صحت دستگاه‌ها بررسي شود باطري‌ها را نيز هر دوسال يكبار بايد تعويض نمود. هيچگاه از باطري‌ها در منزل يا محل كار براي منظورهاي ديگر استفاده نكنيد.
  2. بخاري‌ها را با فاصله كافي بچينيد. در اكثر خانه‌ها بخاري‌هاي قابل جابجائي هستند و بايد آنها را از مواد قابل اشتعال مانند كاغذ، متكا، پرده و مايعات قابل احتراق دور نگه داشت. هنگامي‌كه از يك اتاق استفاده نمي‌كنيد بخاري آنرا نیز خاموش نمائيد.
  3. كبريت‌ها را در محل امني نگه داريد بايد از فن‌آوري ممنون باشيم كه با توجه به تجهيزات فندكي اجاق گازها و بخاري‌هاي معمولي ديگر نياز به وجود كبريت نيست. با اين حال به دلايل مختلف هنوز در خانه‌ها كبريت نگه‌داري مي‌شود. بايد كبريت را از دسترس كودكان دور نگه اشت بعلاوه ضرورت دارد كودكان خود را با خطرات ناشي از بازي با كبريت آگاه سازيم.
  4. كمك‌هاي اوليه در مورد سوختگي  اينكه هركسي بايد بداند در برخورد با سوختگي‌ها چه كاري بايد ٰانجام دهيد بسيار مهم است. وقتي كسي بطور تصادفي دچار سوختگي مي‌شود ضرورت دارد محل سوختگي به مدت 15 دقيقه با جريان آب سرد، خنك گردد. اين امر به تسكين درد كمك مي‌كند. اگر محل سوختگي تاول زده باشد سريعاً بايد به پزشك مراجعه كنيد.
  5. فرار از يك اتاق پر دود: هنگام تلاش برای فرار از يك اتاق پردود سعي كنيد راه‌هاي اضطراري را پيدا كنيد. در فرآيند فرار بايد مراقب باشيد به ديگران برخورد نكرده و از حركت باز نمانيد. اگر بصورت چهاردست و پا روي زمين حركت كنيد هواي تازه را مي‌ـوانيد چند اينچ بالاتر از كف اتاق پيدا نمائيد.
  6. قبلاً راه‌هاي خروج را بررسي كنيد هنگامي‌كه آتش شعله‌ور گردد اولين كار فرار از محل مورد با حداكثر سرعت است حداقل دو راه مسير براي خروج از خانه تعبيه كنيد. هيچگاه به آسانسورها به عنوان ابزارهاي نجات سريع خود نگاه نگنيد محلي را در بيرون خانه مشخص كنيد تا هنگام آتش‌سوزي همه اعضاي خانه در آنجا جمع شوند.
  7. آشپزخانه‌ها را تميز نگاه داريد. براي هر منزل آشپزخانه مي‌تواند منبع اصلي آتش باشد. اين مكان‌ها را از وجود مواد قابل اشتعال پاك نمائيد. براي اينكه كودكان نتوانند قوري‌هاي داغ روي خود واژگون كنند. دسته آنها را روي خود اجاق گاز قرار دهيد.
  8. استفاده ايمن از برق، آتش‌سوزي حاصل از برق به سختي مي‌توان مهار كرد. هنگامي‌كه از پريز استفاده نمي‌كنيد دو شاخه مربوط را نيز در بياوريد. اگر بوي سوختگي لاستيك به مشامتان خورد دستگاه را خاموش و تمام سيم‌ها را از برق جدا نمائيد.
  9. آتش‌سوزي لباس، اگر لباستان آتش گرفت بجاي دويدن روي زمين افتاده و غلت بزنيد. اين امر شدت شعله‌ها را كم مي‌سازد.
  10. ايمني شمع‌ها: شمع‌ها اغلب به عنوان ابزارهاي تزئيني در منزل استفاده مي‌شود. در نتيجه روزبروز گزارشات مربوط به آتش‌سوزي حاصل از شمع بيشتر به گوش مي‌رسد. هيچگاه يك شمع را روشن كرده و آنرا سرخود رها نسازيد. بعلاوه هنگامي‌كه شمع مي‌سوزد به خواب نرويد.


تعداد بازدید : 640

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

 
 

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

عضویت در خبرنامه
E-Mail
Submit

تعرفه آگهی، ویژه نامه اتحادیه
 ایمنی و آتش نشانی تهران

............................... 

بانک اطلاعات
ساماندهی
  تماس با ما
ماهنامه تخصصی HSEE
 
ماهنامه حفاظت و ایمنی

- ویژه نامه های تخصصی

- تعرفه اسپانسرینگ
اعلام حریق


 

- ایمنی از حریق
-
امداد و نجات
-
ایمنی و بهداشت حرفه ای (
HSE)

 
logo-samandehi

آدرس: تهران، میدان رازی، خیابان هلال احمر، شماره 140 ، مجتمع تجاری اداری نگین رازی، واحد 118 اداری
شماره تلفن های موسسه:
۵۵۶۸۸۳۰۹ ، ۵۵۶۸۸۳۱۳ ، ۵۵۶۸۸۳۱۶ ، ۰۲۱-۵۵۶۸۸۳۲۰
پست الکترونیکی : info [at] iransafesec.com و iransafesec [at] gmail.com