۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان    13 November 2018
   
 
با نمایشگاه های تخصصی حوزه ایمنی و حفاظت در مهر ماه 95 همراه باشید
         

دسته بندی :محصولات جدید تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۶/۲۰
     کاربرد خود هیپنوتیزم در مباحث ایمنیHSE

علی رضا جلالی

روانشناس و متخصص در حوزه هیپنوتیزم عضو انجمن هیپنوتیزم آمریکاAAH


علوم ذهنی از جمله مکاتبات حوزه روانشناسی می باشد که شامل  علومی است که درحوزه تمرکز ذهن و تکیه بر قوای فکری و درونی اجرا میگردد. تکنیک ها و شیوه های علوم ذهنی در پیشگیری و بهبود روانی افراد فعال در حوزه HSE بسیار کار آمد و مناسب می باشد به طور مثال در بخش آتش نشانی که از ارکان مهم در امداد رسانی است می تواند به عنوان تقویت کننده ای مهم در زمینه بهبود قوای فکری آتش نشان ها عمل نماید . یک آتش نشان در کمترین زمان باید در موقع حادثه تصمیم بگیرد و این تصمیم گیری باید با درصد بسیار بالای کارایی داشته باشد. داشتن اعتماد به نفس ، تمرکز، هوش هیجانی بالا از فاکتور های مهم ذهن است که علوم ذهنی  با متد های خود این فاکتور های اصلی را به نحو احسن پرورش و تقویت میکند تمرین های علوم ذهنی باعث ایجاد ذهنی قدرتمند می گردد که وقتی یک آتش نشان در حادثه قرار میگرد، کاملا مسلط و با اعتماد به نفس به تجزیه و تحلیل موقعیت پرداخته ودر کمترین زمان  تصمیم نهایی و درست را انتخاب میکند. از شیوه های علمی و کاربردی علوم ذهنی ، هیپنوتیزم می باشد .هیپنوتیزم  از مکاتب کاربردی در سطح جهان است که در آینده ای نزدیک به عنوان یک علم کاربردی در مباحث ایمنی از طرف متخصصان آن مورد اجرا قرار خواهد گرفت .یک آتش نشان در رویارویی با آتش و حوادث مختلف دچار استرس وفشار روانی شدید در حین فعالیت و یا پس از کار می گردد.مواجه شدن های متعدد با چنین فضا های استرس زایی به مرور زمان موجب بیماری های مختلف روانی می گردد.یک آتش نشان با یادگیری تکنیک های خود هیپنوتیزم قبل از رویارویی با مشکلات متعدد می تواند ذهنی قدرت مند و استوار در مقابل فضاهای سخت ایجاد کند .این ذهن مقتدر با تاثیر گذاری بر روی ضمیرناخوداگاه ایجاد می گردد. ضمیر ناخوداگاه قسمت غیر ارادی مغز می باشد که در طی زمان و به دلایلی برنامه ریزی شده واین برنامه ریزی را در رفتار های فرد به طور غیرارادی به اجرا می گذارد .با خود هیپنوتیزم این بستر ناخودگاهی تنظیم شده و یک آرامش ذهنی خاصی در فرد ایجاد  می کند که در شرایط بحرانی می تواند منطقی تصمیم بگیرید و بهترین انتخاب را انجام دهد.در بسیاری از موارد مختلف از علم هیپنوتیزم استفاده شده و نتایج آن جالب و باور نکردنی است بسیاری از تیم های ورزشی با استفاده از علم هیپنوتیزم ورزشکاران خود را برای رویارویی با یک شرایط استرس زا ورزشی آماده می نمایند که این کار نتایج با ارزشی را برای آنها ایجاد می کند .

 مخاطرات شغلی آتش نشانان

آتش نشانان براساس شغل ویژه خود بطور 24 ساعته در معرض بسیاری از استرس های  روحی و روانی  قرار می گیرند . با توجه  به مطالعات و بررسی ها، آتش نشانان در هر مأموریت می توانند در معرض عوامل  زیان آور مختلفی قرار گیرند که سلامتی آنها راتهدید می نماید. این عوامل و  آثار ناشی از آنها در زیر تشریح می گردد که هیپنوتیزم در رفع و کنترل آنها نقش بسزایی دارد .


صدای زنگ حریق و حادثه و ایجاد استرس عوارض  فیزیولوژیکی که در اثر شوک ناشی از خارج شدن از یک وضعیت سکون و یا خواب  نسبتاً آرام با شنیدن صدای زنگ حریق و حادثه (با قدرت حداقل 85 دسی بل) در  لحظات پیش بینی نشده ایجاد می گردد و همچنین پاسخ فوری و بیدرنگ به نجات و  امداد شهروندان به ویژه د هنگام شب، بحدی شدت دارد که مقدار قابل توجهی  هورمون آدرنالین بطور ناگهانی در آتش نشانان آزاد می گردد. این امر می  تواند تغییراتی در ضربان قلب، فشار خون و متابولیسم بدن آتش نشانان بوجود  آورد .

استرس رانندگی و ترافیک پس از اعلام حریق و حادثه، آتش نشانان به منظور امداد رسانی باید سوار بر خودروهای خود شده و در سطح شهر مسافتی را طی نمایند . رانندگی  با خودروهای سبک و سنگین در ترافیک و معابر کم عرض و تقاطع های غیر هندسی،  با توجه به استرس ناشی از دیر رسیدن به صحنه عملیات، آتش نشانان را از نظر  روحی و روانی تحت تأثیر قرار می دهد؛ مضافاً اینکه اگر خودروهای آتش نشانی  نیز توان حرکت و سرعت لازمه را نداشته باشند بر میزان ترشحات آدرنالین  آنان افزوده شده و قلب و سیستم گردش خون و گوارش آنان را تحت تأثیر قرار می  دهد .

استرس حادثه ایجاد شده در  اثر هر حادثه ای، بدن شروع به ترشح هورمون هایی برای آمادگی در مقابل  استرس ناشی از آن حادثه می نماید. این هورمون ها (آدرنالین و کورتیزول) می  توانند بخش های مختلف بدن را دچار تخریب یا آسیب نمایند .

استرس جوابگویی به بی سیم اکثر  آتش نشانان در هنگام جوابگویی به بی سیم در زمان اضطراری، دچار استرس شده و  این امر را در هنگام مکالمات آنان می توان تشخیص داد. بطوری که در مکالمات  خود، دچار مشکل شده و جملات را بدون نظم و هماهنگی فکری بیان کرده و دچار  اختلال در بیان می شوند .

استرس ناشی از صدای آژیر و بلند گو و نور چراغ گردان پس  از اعلام هر مأموریتی آتش نشانان به لحاظ تسریع در رسیدن به صحنه حادثه،  با روشن نمودن آژیر و چراغ گردان خودروها بطرف محل حادثه حرکت می نمایند در حین حرکت نیز با بلندگو، خودروهای دیگر را به منتهی الیه  سمت راست خیابان راهنمایی کنند تا با سرعت بیشتری حرکت نمایند . در این  هنگام آتش نشانان ضمن هدایت خودرو، مکالمه با بی سیم و بلندگو، باید به  صحنه عملیات و نوع وسایل و تجهیزات لازم، چگونگی عملیات اطفایی یا امدادی،  تجهیزات کمکی و غیره فکر نمایند .    طبیعتاً بکارگیری سریع تمام توانایی  های فکری و بدنی بر آنان اثراتی خواهد گذاشت. مضافاً اینکه صدای ناهنجار  آژیر و نور زننده چراغ گردان محرک سیستم عصبی می باشند .

 استرس رویت صحنه های دلخراش 

حوادث  حریق و نجات معمولاً مصدومین و کشته هایی را به همراه خواهد داشت. آتش  نشانان بطور مستقیم باید این افراد را یا نجات دهند و یا جنازه آنان را از  صحنه عملیات بیرون آورند . رویت صحنه های دلخراش مصدومین و کشته شدگان و  نظاره گر بودن احساسات و عواطف خانواده های آنان، می تواند در آتش نشانان  ایجاد استرس نماید و حتی تا چند روز پس از حادثه نیز آن صحنه دلخراش در  افکار آنان تکرار شود و از نظر روحی و روانی تحت تأثیر قرار گیرند .

ترس و دلهره انجام بهینه عملیات

استرس  های وارده بر آتش نشانان از لحظه اعلام حریق تا رسیدن به صحنه حادثه می  تواند تولید هورمون هایی نماید که مکانیزم بدن آنان را از حالت طبیعی خارج  نموده و آنان را عصبی و خشن نماید . در این حالت قدرت تصمیم گیری بطور  معمول از روند طبیعی خارج شده و استرس ناشی از حضور مقامات مافوق و بازرسین  در صحنه عملیات می تواند منجر به این امر شود که حالت فرماندهی از هم گسیخته شده و افراد زیردست تصمیمات خودسرانه بگیرند یا اوامر مقامات دیگر  را اجرا نمایند

استرس حفظ جان خود و افراد همکار

حفظ  جان خود ودیگران در حوادث اطفاء و امداد و نجات یکی از واجبات است که بر  عهده هر آتش نشان می باشد. بنابراین در سخت ترین شرایط کاری رعایت نکات  ایمنی که منجر به حفظ جان امدادگران می شود ضروری است. همواره ترس از اینکه  مبادا کاری انجام شود که منجر به آسیب رساندن به خود و یا دیگر همکاران  شود، نوعی استرس در آتش نشانان به وجود می آورد

ایجاد شدن مشکلات عصبی به خاطر انجام خدمت در کارهای شیفتی 24 ساعته

بعضی  از مشاغل بنا به ضرورت اجتماعی و امنیتی باید به صورت 24 ساعته ارائه خدمت  نمایند. علاوه بر نیروهای انتظامی و پلیس، مراکز درمانی و مراقبتی و بعضی  از صنایع شیمیایی و تولیدی، آتش نشانی نیز از جمله اینگونه مشاغل می باشد . مشاغل  شیفتی بطور مستقیم و غیر مستقیم در بازدهی ذهنی و جسمی افراد اثر گذاشته و  موجب بروز اشتباهات متعددی در واکنش نسبت به تصمیم گیری های آنی می گردد . پژوهش  های علمی نشان داده که ارگانیسم بدن انسان دارای ساعت بیولوژیکی است که  وظیفه آن به عمل در آوردن دوره های منظم کار و تلاش، خواب و استراحت و  واکنش های متناسب با آن است . مکانیزم عملکرد این ساعت بیولوژیکی بر اساس  مقدار ترشح هورمون ملاتونین است. میزان ترشح این هورمون در کارهای شبانه  بیشترین مقدار است و در روشنائی روز متوقف می گردد. اثرات این هومون بر آتش  نشانان در هنگام شرکت در حوادث شبانه، مخاطره انگیز است .

PTSD   اختلالی در کمین آتش نشانان

در تحقیقات مختلف انجام شده، مشخص شده که بسیاری از آتش نشان در یک حادثه شدید دچار بیماری PTSD می شوند .PTSD اختلال پس از یک حادثه می باشد که فرد پس یک حادثه ناگوار و سخت  به این بیماری مبتلا می گردد. یک فرد آتش نشان نمی تواند از نظر ذهنی واقعه ای که در یک حادثه برایش اتفاق افتاده یا دیده را حل نماید و این فشار روانی بر روی او تاثیر بیمار گونه ای می گذارد.

علائم PTSD می تواند بعد از یک تاخیر  چند هفته ای و یا چند ماهه شروع گردند.آنها معمولآ در طی ۶ ماه پس از حادثه ناگوار ظاهر میگردند. بسیاری از بیماران، احساس غم عمیق ، افسردگی ، اضطراب، احساس گناه و یا عصبانیت می کنند . به غیر از این احساسات  قابل درک ، علائم دیگرهم  وجود دارند که شامل:  

*مرور مکرر خاطرات ناراحت کننده از رویداد

  ( *بازگشت به گذشته ( این احساس که این رویداد دوباره اتفاق می افتد

 ( *کابوس ( یا از این رویداد و یا از دیگر چیزهای ترسناک دیگر

    *احساس پریشانی

  *واکنش های فیزیکی شدید در زمان یادآوری رویداد (مانند تپش قلب ، تنفس سریع، حالت تهوع، گرفتگی عضلانی، تعریق)

*   افسردگی و اضطراب شدید

  *کابوس های ترسناک شبانه

*از دست دادن علاقه به فعالیت ها ی مورد علاقه در گذشته و عدم میل به ادامه زندگی

  *کاهش تمرکز و توجه

*   خشمگین شدن و عصبانی شدن بی دلیل

*سایر مشکلات خواب   

هیپنوتیزم با ایجاد شرایط حادثه در ذهن مخاطب و تخلیه هیجان های ناشی از آن و در ادامه جایگزین کردن جملات وتصاویر مناسب باعث رفع این بیماری در آتش نشانان می گردد.

گزارش های بالینی متعددی در تایید تأثیر هیپنوز بعنوان درمان کمکی در PTSD موجود است مطالعۀ کنترل شده ای توسط دنیل بروم (Daniel Brom ) و همکاران بر روی 112 بیمار مبتلا به PTSD ، نشان داد که نتایج رواندرمانی با هیپنوز بهتر از گروه شاهد و معادل درمان روان پویشی و حساسیت زدایی منظم بود. در این مطالعه، هیپنوز بویژه در کاهش نشانه های ورودی مزاحم بیش از نشانه های اجتنابی مؤثر بود.

آتش نشانان با یادگیری علم خودهیپنوتیم می توانند خود را هیپنوتیزم کرده و بر روی ذهن غیر اردای خود تسلط پیدا نمایند و هم مشکلاتی که در کار برایشان پیش می آید را ردمان کنند و هم قبلا از وقوع اتفاقات با قدرتمند کردن ذهن خود جلوی به وجود آمدن  مشکلات روانی خود را بگیرند.

انشاءالله در مطالب بعدی کمی از تکنیک های مسلط شدن بر ذهن را که در مواقع ضروری برای آتش نشانان کارایی دارد بازگو خواهیم کرد.
تعداد بازدید : 288

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

 
 

 نسخه الکترونیک

آرشیو

تعرفه اسپانسرینگ

عضویت در خبرنامه
E-Mail
Submit

تعرفه آگهی، ویژه نامه اتحادیه
 ایمنی و آتش نشانی تهران

............................... 

بانک اطلاعات
ساماندهی
  تماس با ما
ماهنامه تخصصی HSEE
 
ماهنامه حفاظت و ایمنی

- ویژه نامه های تخصصی

- تعرفه اسپانسرینگ
اعلام حریق


 

- ایمنی از حریق
-
امداد و نجات
-
ایمنی و بهداشت حرفه ای (
HSE)

 
logo-samandehi

آدرس: تهران، میدان رازی، خیابان هلال احمر، شماره 140 ، مجتمع تجاری اداری نگین رازی، واحد 118 اداری
شماره تلفن های موسسه:
۵۵۶۸۸۳۰۹ ، ۵۵۶۸۸۳۱۳ ، ۵۵۶۸۸۳۱۶ ، ۰۲۱-۵۵۶۸۸۳۲۰
پست الکترونیکی : info [at] iransafesec.com و iransafesec [at] gmail.com